У реаліях повномасштабної війни роль медіа та видавничої справи в Україні значно трансформувалася – тепер це не лише канали поширення інформації, а й інструменти збереження національної пам’яті, документування та формування стійкості суспільства. Саме під цим кутом зору 15 квітня 2025 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Медіа та видавничий бізнес під час війни».
Захід об’єднав медійників, видавців, викладачів і студентів освітніх програм «Медіапродюсування» та «Видавнича справа та редагування», аспірантів освітньої програми «Журналістика».
Подія стала не лише фаховою дискусійною платформою, а й простором діалогу, натхнення та рефлексії для молоді, яка готується увійти в професійне середовище, змінене війною. Після вступного слова організаторів і знайомства з учасниками, до присутніх звернувся Сергій Томіленко – голова Національної спілки журналістів України. У своїй промові він акцентував на безпрецедентних викликах, з якими стикаються українські журналісти. За результатами опитування, 26% регіональних редакцій нині функціонують виключно на волонтерських засадах – без оплати праці. В умовах відсутності сталого фінансування, юридичного захисту та фізичної безпеки, журналісти в багатьох регіонах щодня ризикують життям, аби інформувати суспільство.
Сергій Томіленко наголосив на важливості доступу громадськості до різноманітних незалежних джерел інформації, підкреслив унікальність прифронтової журналістики як феномену, що потребує особливої підтримки. У цьому контексті було згадано документальний фільм «На межі», який засвідчує щоденну боротьбу та професіоналізм журналістів, які працюють у зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях.
Наступним спікером став Ігор Степурін – виконавчий директор Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, співзасновник Благодійного фонду «Бібліотечна Країна». Він наголосив на ролі української книги як чинника просвіти, культурної тяглості та єдності. Попри складні обставини, в Україні та за кордоном відкриваються нові книгарні, з’являються нові видавничі ініціативи. Пан Степурін особливо підкреслив важливість просування української літератури на міжнародному рівні і потребу у фахівцях з видавничої справи, медіапродюсування на внутрішньому ринку, запевнив студентів освітніх програм «Медіапродюсування», «Видавнича справа та редагування» у відкритості Асоціації та видавництв, порадив активно здобувати необхідні компетентності – багато читати, опановувати іноземну мову, навички редагування, просування української книги.
Також він порушив питання працевлаштування майбутніх випускників та закликав студентів не боятися викликів, проявляти ініціативу та брати на себе відповідальність. Символічним завершенням його виступу став обмін подарунками: Ігор Степурін подарував бібліотеці Університету нові видання, зокрема «Маленькі казки великих патріотів» і «Всесвітня спадщина ЮНЕСКО України», натомість отримав новий випуск газети «Вечірній Київ», створеної студентами і викладачами Факультету журналістики.
Жвавий інтерес викликала онлайн-зустріч із Юлією Сурковою – воєнною журналісткою міжнародного агентства AFP, та Іваном Петричаком – керівником пресслужби 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила. Їхні розповіді були пронизані емоціями, болем, правдою й гідністю. Вони поділилися непростими історіями не лише про професійні виклики, а й про глибоко людський вимір своєї роботи, про розрив між очікуваннями та реальністю фронтової журналістики, потребу в емпатії, психологічній стійкості та постійному самовдосконаленні в умовах війни.
Справжнім емоційним апогеєм заходу став виступ Анни Логвіненко – воєнної фотовідеооператорки та лейтенантки служби цивільного захисту Запорізької області. Її звернення до студентів було інформативним і особистим, щирим і сповненим людяності. Вона розповіла про власний досвід евакуації, захисту цивільного населення, безпеки волонтерів і транспортування 720 буханок хліба – історію, що глибоко вразила кожного в залі.
Участь у обговоренні взяли також Ілля Суздалєв – керівник представництва польського телебачення Telewizja Polska в Україні, та викладачі Факультету журналістики. Зокрема професор кафедри медіапродюсування та видавничої справи, доктор історичних наук Віктор Шпак наголосив на значенні історичної пам’яті та об’єктивної інформації у формуванні національної свідомості.
Кульмінаційним моментом круглого столу стала поява Олени Цигіпи – дружини журналіста і письменника Сергія Цигіпи, незаконно ув’язненого в росії. Її виступ – спокійний, але сповнений внутрішньої сили, надії та гідності – став символом незламності й боротьби за свободу слова. Вона нагадала про тих, хто досі перебуває в полоні, закликавши не забувати про них і зберігати віру. Голова НСЖУ Сергій Томіленко вручив пані Олені національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка – відзнаку, яку мав отримати Сергій Цигіпа. Цей жест супроводжувався словами підтримки та сподівання на якнайшвидше повернення журналіста додому.
Проведення Всеукраїнського круглого столу «Медіа та видавничий бізнес під час війни» стало вагомим кроком у переосмисленні ролі журналістики, медіа й видавничої справи в умовах воєнного часу. Захід не лише актуалізував значущість цих професій у збереженні інформаційного фронту, а й став майданчиком для глибоких роздумів, професійного діалогу та натхнення. Виступи провідних фахівців галузі спонукали учасників замислитися над власним професійним вибором, необхідністю повної відданості справі, стійкості та гідності в умовах викликів війни.
У рамках засідання ґрунтовно проаналізовано сучасний стан українських медіа в реаліях війни, специфіку функціонування видавничого бізнесу, феномен прифронтової преси, виклики й ризики воєнної журналістики, а також ті завдання, які сьогодні стоять перед медійною спільнотою. Окрема увага була присвячена ролі університетської освіти, особливостям удосконалення освітніх програм галузі для формування нового покоління журналістів – багатопрофільних, універсальних, гнучких, відповідальних і вмотивованих фахівців, готових працювати в умовах нової інформаційної реальності.
Родзінська Вероніка,
здобувачка 1 курсу освітньої програми "Медіапродюсування"
Київського столичного університету імені Бориса Грінченка