У Національній академії мистецтв України відбувся знаковий захід, організований MIL House, на якому повний зал зібрався для зустрічі з Оксаною Забужко – відомою українською письменницею, публіцисткою та філософинею. Гостро й неупереджено Забужко поділилася своїми поглядами на ситуацію в медіапросторі, маніпуляції громадською думкою та важливість критичного мислення.
«Коли демократію почали перетворювати в медіакратію, з'явились перші тривожні симптоми, що з нашою епохою щось не так», – наголосила Забужко, зазначивши, як важливо розуміти силу та вплив засобів масової інформації на людську свідомість. Сьогодні ЗМІ стали інструментом маніпуляції, а їхня роль давно вийшла за межі класичного інформування. Однак, за її словами, «двадцятирічні українці не мають права ковтати ту саму брехню, яку нашим батькам та попереднім поколінням згодовували роками». Це заклик до нас , молодого покоління ставати критично налаштованими до будь-якої інформації.
Забужко нагналосила : «Мій фактчекінг перед написанням книжок – це авторське дослідження та робота з архівами». Вона зазначила, що цей процес вимагає глибокої перевірки й редактури, які сьогодні, на жаль, не завжди присутні в медіасередовищі та книговидавничій індустрії. Через нестачу редакторів та брак ресурсів значна частина сучасних текстів виходить у світ із помилками та дезінформацією. Авторка закликає приділяти більше уваги цій темі , аби отримати високий рівень правдивості .
Ще однією важливою темою стала дискусія про роль соціальних мереж . «У нас збився механізм інформування населення. Немає майданчиків, які б давали місце розлогій аналітиці», . Соціальні мережі, хоч і дають можливість миттєво ділитися новинами, часто позбавлені глибоких експертних оцінок, що лише посилює загальне поверхове сприйняття важливих тем.
На завершення Забужко звернула увагу на значення історичної грамотності. Знання власної та світової історії, за її словами, є ключем до формування критичного мислення та здорової комунікації в суспільстві. Саме історичне підґрунтя дозволяє з більшою обережністю ставитися до фактів і бачити події в контексті.
Традиційно, серед учасників було розіграно авторський примірник книжки за найкраще запитання. Цього разу перемогу здобула Віта Олексишин, студентка Грінченка, запитавши: «Яким чином література може допомогти сучасній Україні позбутися постколоніального мислення, аби назавжди прибрати цей тягар з нашої свідомості? І чи є в українській літературі місце для утопій?» Цей глибокий запит про силу літератури, зокрема в осмисленні минулого та побудові майбутнього, викликав схвалення у письменниці
Вечір критичного мислення з Оксаною Забужко ще раз підтвердив важливість розвивати критичне мислення в сучасному світі , адже тільки виважене ставлення допоможе українцям зберегти незалежність мислення та можливість будувати стійке суспільство, здатне протистояти фейкам та пропаганді , бо у часи інформаційної кризи ми як ніколи потребуємо розважливого та свідомого споживання інформації, щоб не лише протистояти дезінформації, а й осмислити історію для створення нової реальності.