Майстер-клас зі створення власних відеотворів пройшов в Інституті журналістики Київського університету імені Бориса Грінченка. Студенти першого, другого та четвертого курсів різних спеціальностей, а також і викладачі мали можливість дізнатися про те, що потрібно враховувати, знімаючи свої сюжети. З присутніми своїми знаннями поділилася Аліна Лісневська, викладач кафедри журналістики та нових медіа. Вона та її студентка Альона Драч презентували відеотвір про… А про кого ж, дізнаєтеся згодом…
На початку заходу Аліна Леонідівна зауважила, що чистих жанрів відеоробіт зараз немає. Є формат, що зацікавлює певну аудиторію. Але незважаючи на відсутність конкретних меж, не потрібно робити все, як заманеться. Викладач поцікавилася в присутніх, які, на їхню думку, функції має виконати журналіст під час створенні відеоконтенту. Студенти правильно зауважили, що це пошук фактів (саме актуальних та унікальних) та робота з джерелами інформації. А ось щоби вони потім перетворилися на відеотвір, потрібно добряче попрацювати: створити зображення, підібрати до нього вдалий музичний супровід, визначитися з місцем, часом та цільовою аудиторією, розписати хід подій (тобто, драматургію).
Теоретичні засади створення відео підкріплювалися практичними прикладами. Присутні переглянули фрагменти програми «Великі українці» (спільного виробництва каналу «Інтер» та «ВВС Production»). У серіях про Івана Франка, Степана Бандеру та Тараса Шевченка автори зробили цікавий хід – запросили знаменитостей України (на думку Аліни Леонідівни, вони мають схожий із героями сюжетів погляд на світ). Також у цих відеороботах застосовано реконструкцію історичних подій – ми не можемо побачити на відео, яким було життя часів Івана Франка, але вдало втілена реконструкція тих часів змінює наше сприйняття…
Крім цього, на глядача ще впливає образ героя сюжету – його можна втілити, відмовившись від кліше. Тоді й вийде унікальний контент, на який так чекає глядач. Для прикладу викладачка показала мультфільм «Сірий Вовк енд Червона Шапочка» – тут Вовк не такий уже й лютий і страшний (він сміливо фліртує з майбутньою жертвою, не залякує її); а бабуся не така безпомічна й немічна (навпаки, бойова та смілива).
Після перегляду відео Аліна Леонідівна задала майбутнім фахівцям придумати образ Колобка, який відрізнявся б від звичайного. Які тільки версії не лунали в аудиторії – і про те, як Колобка вкрали чи вигнали, як між ним та Лисицею виникли почуття… Нафантазували різного, що і справді відрізняється від звичайного, що є в казці.
Також Аліна Леонідівна задавала присутнім інші креативні завдання. Певні труднощі викликало в студентів запитання: «Хто б із сучасних медійних осіб (письменників, громадських діячів) міг би налагодити комунікацію з глядачем, розповідаючи про Бориса Грінченка?» Виявилося, що молоде покоління не до кінця усвідомлює, ким він був. Усі знають його словник та літературну й педагогічну діяльність, уявляють патріотом, який думав про долю своєї нації.
Й ось для того, щоб розповісти не про Грінченка-образ, а про Грінченка-людину, аудиторії презентували відеотвір Альони Драч «Людина як людина». У роботі йдеться про Грінченка зі спогадів його рідних, співробітників. Авторка відео розповіла, що важко було знайти ідею (концепцію змінювали декілька разів), відповідну музику, відібрати необхідну інформацію (шкода було викреслювати зайве). Особливо цікаво, але й важко, було монтувати – доводилося переробляти відеоряд під зміст…
Наостанок Аліна Леонідівна розповіла про важливість використання музики у відео. Як приклад вона показала відеороботу «Мій ранок» студентки ІІ курсу Анастасії Шапоренко. Дівчина використала позитивну мелодію «Good morning», щоб підкреслити позитив ранкового пробудження. Після цього присутнім показали інші варіанти відео – уже зі сумним саундтреком. І це кардинально змінило сприйняття. Жодного позитиву від ранку, а лише тільки сум та тривога…
Тож студенти усвідомили важливість усіх компонентів відеотвору – від картинки до музики, від образів до драматургії. Майбутні фахівці побачили, з чим їм доведеться стикатися в подальшому професійному житті, а також які тренди зараз панують у відеовиробництві.
Вікторія Вялкова